WANDERING MUSIC ACADEMY
THE FIRST ASSEMBLY
Program The Contemporary To Contemporaries
organization of culture-education wandering actions in South region
Odessa, Ukraine, September-October 1997












 Description: 

 

Organizer:

International public organization Association New Music - Ukrainian Section of the International Society for Contemporary Music/ISCM, President Karmella Tsepkolenko

 

Idea, Artistic Conception and Management:

Oleksandr Perepelytsya - Chairman of the Organizing Committee, Program manager of the Wandering Music Academy, Coordinator of the culture programs at Odessa Regional Branch of the International Renaissance Foundation

Karmella Tsepkolenko - Artistic Director of the Program Wandering Music Academy, President of the Association New Music

 

Financial support:

International Renaissance Foundation, Odessa Branch

 

Supported by:

Department of Culture and Arts of the Odessa Regional Administration

Culture Department of the Odessa City Council

French Culture Centre in Ukraine

Odessa Philharmoni Agency

Odessa State A.V.Nezhdanova Conservatoire

 

• The Program of the Wandering Music Academy is dedicated to the renovation of education at new, contemporary level, instead of outdated ideological conceptions, giving new progressive tendencies, knowledge, various contents and trends. The Program is directed towards wide strata of population from Odessa, Mykolaiv and Kherson regions.

• Within the frames of Wandering Music Academy the following events take place: concerts of contemporary and ancient music, ballet performances, visual actions and art exhibitions, lectures. The best representatives of Ukrainian culture as well as foreign participants take part in given action. Foreign cultural foundations and institutions are involved in the realization of this project. Cultural event starts in Odessa and then it is wandering to Mykolaiv and Kherson, villages and small cities of the region.

 
 programme: 

 

SEPTEMBER 1997

 

September 12, Friday

15.00 Viola Workshop by Paul Silvertorn (London, Great Britain)

Conference Hall of Odessa State Conservatoire

 

September 14, Sunday

17.00 Chamber concert

Paul Silvertorn viola (London, Great Britain), Olga Liforenko piano (Kyiv, Ukraine)

Great Hall of Odessa Philharmony

Program:

Johann Sebastian Bach Suite C-Dur

Benjamin Britten Lacrime

Robert Schumann Fairy tale pictures

Jhon Hawkins Yurizen

Johannes Brahms Sonata f-moll

Moderator: Lesia Olijnyk (Kyiv, Ukraine)

 

 

OCTOBER 1997

 

October 4, Sunday

16.00 Session in Reni

Program:

Julio Caccini v r for soprano

Sergey Rakhmaninov Vokaliz for flute, clarinet, piano, violin and cello

Dmitry Shostakovich Two waltzes for flute, clarinet and piano

Dmitry Shostakovich Seven verses by A.Blok for soprano, violin, cello and piano

Performed by:

Olena Stakhovska soprano (Odessa, Ukraine)

Ensemble for Contemporary Music Frescos (Odessa, Ukraine)

Julia Safonova flute, Igor Bily clarinet, Tetyana Kravchenko piano, Olena Bogaichuk violin, Ruslan Gapeev violin, Olga Veselina cello

Artistic director: Vadim Larchikov

 

October 5, Sunday

16.00 Session II in Izmail city

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Alleluia for soprano and flute

J.Bodin de Boismortier Duo for two cellos

Sergey Rakhmaninov Vokaliz for flute, clarinet, piano, violin and cello

Mykola Platonov Variations on the theme by .Glinka "Sky lark" for soprano and flute

Performed by: Olena Stakhovska soprano (Odessa, Ukraine), Vasyl Dzisiuk flute (Odessa, Ukraine)

The Frescos Contemporary Music Ensemble (Odessa, Ukraine)

Artistic director: Vadim Larchikov

 

October 10, Friday

16.30 Press Conference

Small Hall of Philharmony

18.00 Concert-opening

Program:

Johann Sebastian Bach Fugue No.9 ("Art of fugue")

Johann Sebastian Bach Suite No.3 - Aria

Joseph Haydn Concert D-Dur, .101

Dmitry Shostakovich Prelude and fugue .1

Dmitry Shostakovich Chamber symphony (string quartet No.8)

Performed by: Mariya Tchaikovska cello (Moscow, Russia)

Chamber Orchestra of Odessa Philharmony

Conductor and Artistic director: Igor Shavruk (Odessa, Ukraine)

Moderator: Vsevolod Zaderatsky (Moscow, Russia)

Great Hall of Odessa Philharmony

 

October 11, Saturday

12.00 Vsevolod Zaderatsky About music. Lecture "Semantic field of music in past and now" (Moscow, Russia)

Scientist's Club, Green Hall

15.00 Cello Workshop by Mariya Tchaikovska (Moscow, Russia)

Great Hall of Conservatory

18.00 Chamber concert II | Ensemble camerate by Mariya Tchaikovska (Moscow, Russia)

Program:

Joseph Haydn Duo for violin and cello

Antonio Vivaldi Sonata e-moll for cello

Boguslav Martinu Three madrigals for violin, cello and piano

Valentin Silvestrov Drama for violin, cello and piano (dedicated to 60-anniversary of composer's birthday)

Performed by: Mariya Tchaikovska cello, Armen Mardjanyan violin, Sergey Golubkov piano

Moderator: Vsevolod Zaderatsky (Moscow, Russia)

Great Hall of Odessa Philharmony

 

October 12, Sunday

12.00 About literature... Solomiya Pavlychko (Kyiv, Ukraine). Lecture "Modernism of Ukrainian literature in 20th century"

Scientist's Club, Green Hall

15.00 About fine arts... Yury Novikov (Kyiv, Ukraine). "Gravity force" video-installation

Scientist's Club, Green Hall

16.00 Opening of the wandering exhibition of contemporary art

Project of the League Level 14 - Very quiet voice audio- and video- installations

Curators: Ute Kilter (Odessa, Ukraine), Hanna Sydorenko (Lviv, Ukraine), Sergey Yakunin (Lviv, Ukraine), Gleb Vysheslavsky (Lviv, Ukraine), Viktor Maliarenko (Odessa, Ukraine)

Sailor's Club

16.00 Session III in Kominternivske village

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Alleluia for soprano and flute

J.Bodin de Boismortier Duo for two cellos

Sergey Rakhmaninov Vokaliz for flute, clarinet, piano, violin and cello

Mykola Platonov Variations on the theme by .Glinka "Sky lark" for soprano and flute

Performed by: Olena Stakhovska soprano (Odessa, Ukraine), Vasyl Dzysiuk flute (Odessa, Ukraine)

The Frescos Contemporary Music Ensemble

Artistic director: Vadim Larchikov

17.00 Chamber Concert III | Chamber ensemble Academy of ancient music (Moscow, Russia)

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy Symphony c-moll

Bartolomeo Cordans Hostes averdi motet for soprano and strings

Wolfgang Amadeus Mozart Serenade d-moll ("Serenata not turna"), V 239

Arvo Piart Fratres for violin, strings and percussion

Volodymyr Martynov Autumn ball of elves

Oleksander Bakshi Winter in Moscow. Ice covered ground

Performed by: Tetyana Grindenko violin, Olena Poluyanchenko violin, Mykyta Kochergin cello, Ludmila Yegorova violin, Oleksandr Ivanchenko violin, Volodymyr Metelev viola, Nataliya Panasiuk viola, Andrey Spiridonov cello, Viktor Liashko doublebass, Fedor Stroganov harpsichord, Galina Muradova soprano

Moderator: Vsevolod Zaderatsky (Moscow, Russia)

Great Hall of Odessa Philharmony

 

October 13, Monday

12.00 About fine arts... Lecture. Dmytro Gorbachov "Artistic vanguard" (Kyiv, Ukraine)

Presentation of cinema "Kazimyr Great or Rural Malevych"

Producer: .Neduzhna

Screenplay: D. Gorbachov

Comments: .Naydin

Scientist's Club, Green Hall

 

17.00 Musical Theatre | "Through the time threshold". Antiquity of contemporaneity

Oleksandr Kozarenko Oresteya (1996), melodrama after Eschilos'tragedies for reciter and instrumental ensemble (Lviv, Ukraine)

Performed by: Mykhaylo Barnych reciter, Dmytro Olijnyk percussion

Brass Sextette of Lviv Philharmony

Conductor: Roman Filipchuk

Great Hall of Conservatory

18.00 Session V in Mykolaiv

Tetyana Grindenko violin (Moscow, Russia), Oleksandr Malkus piano (Moscow, Russia)

Program:

Johannes Brahms Scherzo

Johannes Brahms Sonata f-moll

Olivier Messiaen Theme with variations

Luciano Berio Sequenza

Alfred Schnittke Quasi una sonata

18.00 Theatre OF Josef Nadj Avakum Comments (National Choreographic Center, Orlean, France)

Text: Jean Daniel Manni

Choreography: Josef Nadj

Music and sound engineering: Stephan Kovach Tickmayer

Scenography: Guri

Assistant: Jaklin Bosso

Light: Remi Nicola

Assistant: Raymon Bjo

Costume: Suzann гnn

Performed by: Dene Debrey, Cinty Fun-Ngok, Valery Wolff, Peter Gemza, Mathilda Lapostolla, Philipp Martine-Guesse, Frank Misheletti, Josef Nadj, York Jakoni, Ivan Matis

Odessa Theatre of Musical Comedy

 

October 4, Tuesday

12.00 About ballet... Josef Nadj (Orlean, France)

Scientist's Club, Green Hall

15.00 Violin Workshop by Tetyana Grindenko (Moscow, Russia)

Great Hall of Conservatoire

19.00 Session VI in Illichivs'k

Chamber Ensemble Academy of ancient music (Moscow, Russia)

Program:

Arcandgelo Corelli Concerto Grosso No.4

Maren Mare Chime of St.Genevieva cathedral

Claudio Monteverdi Motet

Antonio Vivaldi Concert for strings a-moll

Antonio Vivaldi Motet for soprano and chamber ensemble

Antonio Vivaldi La Folia

19.00 Chamber concert IV

Tetyana Grindenko violin (Moscow, Russia), Alexander Malkus piano (Moscow, Russia)

Program:

Johannes Brahms Scherzzo

Johannes Brahms Sonata

Olivier Messiaen Theme with variations

Lucciano Berio Sequenza

Alfred Schnitke Qus un snt

Moderator: Vsevolod Zaderatsky (Moscow, Russia)

Great Hall of Odessa Philharmony

 

October 15, Wednesday

12.00 About music... Marketa Golova (Prague, Czech Republic), Elwira Dagilayska (Odessa, Ukraine) Antonin Dvorak and contemporary world - lecture with the demonstration of video and audio materials

Scientist's Club, Green Hall

15.00 Cello Workshop by Friedrich Gauwerky (Koln, Germany)

Conference Hall of Odessa Conservatoire

15.00 Musical sites in Internet. Illia Rubliov (Odessa, Ukraine) - lecture with demonstration of video and audio materials on the WEB-sources

Scientist's Club, Green Hall

16.00 About literature... Mykola Koval (Odessa, Ukraine) - Lecture-concert Odessa stories

Program: Isaac Babel, Vera Inber

Scientist's Club, Green Hall

17.00 Musical Theatre II | Ludmyla Samodaieva (Odessa, Ukraine)

A Stout Gentleman chamber opera (1991-1996) after I.Irving and W.Shakespeare

Libretto: Sergey Stupak (Kyiv, Ukraine)

Performed by: Ruslan Zinevich tenor, Anatoliy Duda tenor, Olena Stahovska soprano, Oleksandr Vasiliev bass, Oleksandr Cymbaliuk bass

The Frescos Contemporary Music Ensemble (Odessa, Ukraine)

Conductor and Artistic director: Vadim Larchikov

Great Hall of Conservatoire

19.00 Session V in Yuzhny

Chamber Ensemble Academy of ancient music (Moscow, Russia)

Program:

Arcandgelo Corelli Concerto Grosso No.4

Maren Mare Chime of St.Genevieva cathedral

Claudio Monteverdi Motet

Antonio Vivaldi Concert for strings a-moll

Antonio Vivaldi Motet for soprano and chamber ensemble

Antonio Vivaldi La Folia

19.00 Cello recital | Friedrich Gauwerky (Koln, Germany)

Program:

Johann Sebastian Bach Suite No.1 G-Dur

Karlheinz Stockhausen In friendship

Paul Hindemith Sonata op.25 No.3

Max Reger Suite No.2 d-moll

Moderator: Lesia Olijnyk (Kyiv, Ukraine)

Great Hall of Odessa Philharmony

 Participants: 

 

Paul Silverthorn soloist of London Symphony Orchestra, Professor at Royal Academy of Music (London, Great Britain)

Olga Liforenko Laureate of Republician competitions, docent at the National Academy of Arts (Kyiv, Ukraine)

Mariya Tchaikovska Honoured artist of Ukraine, Laureate of the Pablo Kazals International Competition, Professor at Moscow Conservatoire (Moscow, Russia)

Tetyana Grindenko Honoured artist of Russia, Laureate of International Competitions (Moscow, Russia)

Alexander Malkus Laureate of International Competitions (Moscow, Russia)

Fridrich Gauwerky Professor at High Music School (Koln, Germany)

Josef Nadj choreographer, Director of the National Choreographical Center in Orlean (France)

Vsevolod Zaderatsky Professor at Moscow Conservatoire, Secretary of the Composer's Union of Russia (Moscow, Russia)

Lesia Olijnyk - PhD (Musicology), Secretary of the Ukrainian Composers' Union, a member of the Ukrainian National UNESCO Committee (Kyiv, Ukraine)

Solomiya Pavlychko PhD (Philology), Head of the Editorial Board of the Publishing House "Osnovy" (Kyiv, Ukraine)

Dmytro Gorbachov - PhD (Musicology), Professor at Kyiv Institute of Theatral Art (Kyiv, Ukraine)

Marksta Golova PhD (Philosophy), Director of the National Dvorak Museum (Prague, Czech Republic)

Elwira Dagilayskaya Honoured Art Worker of Ukraine, PhD (Musicology), Professor at Odessa Conservatoire (Odessa, Ukraine)

Oleksandr Kozarenko composer, Laureate of Republician Competitions of pianists, PhD (Musicology) (Lviv, Ukraine)

Ludmila Samodaieva composer (Odessa, Ukraine)

Illia Rubliov coordinator of the Internet Program at the ORB IF "Renaissance" (Odessa, Ukraine)

Yury Novikov artist (Kyiv, Ukraine)

Roman Filipchuk conductor (Lviv, Ukraine)

Mykhaylo Barnych actor, Lviv Dramatic M.Zankovetskoi Theatre (Lviv, Ukraine)

Dmytro Olijnyk percussionist (Odessa, Ukraine)

Ruslan Zinevich Laureate of International Competitions, soloist at Odessa Opera and Ballet Theatre (Odessa, Ukraine)

Anatoliy Duda Honoured Artist of Ukraine, docent at Odessa Conservatoire (Odessa, Ukraine)

Olena Stakhovska artist, Odessa Philharmony (Odessa, Ukraine)

Oleksandr Vasiliev soloist at Odessa Theatre of Opera and Ballet (Odessa, Ukraine)

Oleksandr Tsymbaliuk Laureate of All-Ukrainian Competition for Vocalists (Odessa, Ukraine)

Ute Kilter curator (Odessa, Ukraine)

Hanna Sydorenko artist (Lviv, Ukraine)

Sergey Yakunin artist (Lviv, Ukraine)

Glib Vysheslavsky artist (Lviv, Ukraine)

Victor Maliarenko artist (Odessa, Ukraine)

 

Chamber Orchestra at Odessa Philharmony (Odessa, Ukraine)

Conductor and Artistic director: Igor Shavruk

 

Ensemble Camerate of Mariya Tchaikovska (Moscow, Russia)

Mariya Tchaikovska cello

Armen Mardzhanyan violin

Sergey Golubkov piano

 

Chamber Ensemble Academy of Ancient Music (Moscow, Russia)

Tetyana Grindenko violin, Artistic director

Olena Poluyanchenko violin

Mykyta Kochergits cello

Ludmyla Yegorova violin

Oleksandr Ivanenko violin

Volodymyr Metelev viola

Natalia Panasiuk viola

Andrew Spiridonov cello

Viktor Lyashko doublebass

Fedor Stroganov harpsihord

Galina Muradova soprano

 

Brass Sextette at Lviv Philharmony (Kyiv, Ukraine)

Yury Ostyuk trumpet

Eugene Shelest trumpet

Vasyl Yakovchuk French horn

Eugene Kopach French horn

Levko Melenets trombone

Sergiy Kozar trombone

 

Theatre of Josef Nadj (Orlean, France)

Josef Nadj choreographer, Artistic director

Stephan Kovach Tickmayer music and sound engineering

Scenography Guri

Assistant Jaklin Bosso

Light Remi Nicola

Assistant Raymon Bjo

Costume Suzann гnn

Actors:

Dene Debrey

Cintiya Fun-Ngok

Valery Wolff

Peter Gemza

Mathilda Lapostolla

Philipp Martine-Guesse

Guesse Frank Misheletti

Josef Nadj

York Jakoni

Ivan Matis

Nass Martin

 

The Frescos Contemporary Music Ensemble

Yulia Safonova flute

Igor Bily clarinet

Roman Korentsvit accordion

Olena Bogaychuk violin

Olena Yergiyeva violin

Mykhaylo Makarov violin

Valery Kozakov cello

Olga Veselina cello

Tetyana Redko cello

Tetyana Kravchenko piano

Vadim Larchikov cello, conductor, Artistic director