WANDERING MUSIC ACADEMY
THE FIRST ASSEMBLY
Program The Contemporary To Contemporaries
organization of culture-education wandering actions in South region
Odessa, Ukraine, December 1999
 Participants: 

 

Tetyana Basanets art critic, Docent at Southern Ukrainian State Pedagogical University (Odessa, Ukraine)

Victor Vlasov Honored Art Worker of Ukraine, Professor at Odessa State A.V.Nezhdanova Conservatoire (Odessa, Ukraine)

Julia Gomelskaya composer, Laureate of International Competitions, Lecturer at Odessa State A.V.Nezhdanova Conservatoire (Odessa, Ukraine)

Mykola Davydov Professor, Honored Art Worker of Ukraine (Kyiv, Ukraine)

Oleksandr Dmitriev Honored Artist of Russia, Professor at St.-Petersburg Conservatoire (St.Petersburg, Russia)

Gennadiy Komarov Laureate of International Competition (Odessa, Ukraine)

Sergey Laptev accompanist of the flute group at Odessa State Philharmonic Orchestra (Odessa, Ukraine)

Artem Lysenko Laureate of International Competition (Kyiv, Ukraine)

Volodymyr Murza Honored Artist of Ukraine (Odessa, Ukraine)

Andriy Serkov Laureate of International Competition (Odessa, Ukraine)

Pavlo Feniuk Honored Artist of Ukraine (Kyiv, Ukraine)

Oleg Sharov Honored Artist of Russia, Professor at St.Petersburg Conservatory (St.Petersburg, Russia)

Yury Shyshkin Honored Artist of Russia (Rostov-on-Don, Russia)

Natalia Yutesh Honored Artist of Ukraine, soloist of Odessa Opera and Ballet Theatre (Odessa, Ukraine)

Yury Gurevych Laureate of the International Competition (Nizhny Novgorod, Russia)

Yevgen Scherbakov composer (Nizhny Novgorod, Russia)

 

Duo Cadence Laureate of the International Competitions (Odessa, Ukraine)

Olena Yergiyeva violin

Ivan Yergiyev accordion

 

Ensemble Frescos Laureate of the International Competition (Odessa, Ukraine)

Mykhailo Makarov violin

Olga Veselina cello

Ludmyla Samodaieva piano

Vadim Larchikov cello, Artistic director

 

Ensemble Harmonies Of The World (Odessa, Ukraine)

Natalia Lytvynova violin

Leonid Piskun violin

Iya Komarova viola

Sergey Scholz cello

 

Chamber ensemble of Odessa State Philharmonic Orchestra (Odessa, Ukraine)

Artistic director and conductor Hobart Erl

 

Quartet Diaphonia (Nizhny Novgorod, Russia)

Eugene Moushkin oboe

Yury Gurevych accordion

Eugene Scherbakov piano

Darya Balashova cello

 Description: 

 

Organizer:

International public organization Association New Music - Ukrainian Section of the International Society for Contemporary Music/ISCM, President Karmella Tsepkolenko

 

Idea, Artistic Conception and Management:

Oleksandr Perepelytsya - Chairman of the Organizing Committee, Program manager of the Wandering Music Academy, Coordinator of the culture programs at Odessa Regional Branch of the International Renaissance Foundation

Karmella Tsepkolenko - Artistic Director of the Program Wandering Music Academy, President of the Association New Music

 

Financial support:

International Renaissance Foundation, Odessa Branch

Austrian Embassy

Goethe-Institut Kyiv - Deutsches Kultur-Institut (Germany)

Institut Francais d'Ukraine (Kiev)

 

Supported by:

Odessa State A.V.Nezhdanova Conservatoire

 

• The Program of the Wandering Music Academy is dedicated to the renovation of education at new, contemporary level, instead of outdated ideological conceptions, giving new progressive tendencies, knowledge, various contents and trends. The Program is directed towards wide strata of population from Odessa, Mykolaiv and Kherson regions.

• Within the frames of Wandering Music Academy the following events will take place: concerts of contemporary and ancient music, ballet performances, visual actions and art exhibitions, lectures. The best representatives of Ukrainian culture as well as foreign participants participate in given action. Foreign cultural foundations and institutions are involved in the realization of the Academy. Cultural event takes place in Odessa and then it is wandering to Mykolaiv and Kherson, villages and small cities of the region.

 
 programme: 

 

December 18, Saturday

16.00 Press-Conference

Small Philharmonic Hall

 

December 19, Sunday

18.00 Chamber Concert I

Chamber Ensembles of the Symphonic Orchestra at Odessa Philharmony

Program:

Sergey Prokofiev Quintet op. 39

Malcolm Arnold Quartet for oboe and strings

Igor Stravinski Three pieces for clarinet solo

Boguslav Martinu Serenada No.3 for seven instruments

Boguslav Martinu Quartet for clarinet, horn, cello and small drum

Performed by: Boris Shestopal oboe, Volodymyr Tomaschuk clarinet, Volodymyr Bondarchuk horn, Valentyna Kuzikova violin, Victor Kusikov violin, Tetyana Tomaschuk violin, Galyna Chekaliuk violin, Viacheslav Rynkevych violin, Iryna Komarova violin, Anatoly Melnychuk violin, Tetyana Semchenok viola, Volodymyr Chekaliuk double bass

Small Hall of Odessa Philharmony

15.00 Session I in Illichivsk

Ensemble The Harmonies Of The World (Odessa, Ukraine)

In Programme: French Music of the 19 century

C.Frank, C.Saint-Saens, C.Debussy.

Performed by: Natalia Lytvynova violin, Leonid Piskun violin, Iya Komarova viola, Sergey Scholz cello

19.30 Chamber Concert II Music of calmness and confusion

Ensemble The Harmonies Of The World (Odessa, Ukraine)

Program:

Alexander Borodin String quartet No.2

Gugo Wolff From Italian book of songs for soprano and strings

Julia Gomelskaya Synopsis of symmetries for flute, violin, viola and cello

Volodymyr Zubytsky Partita No.1 for accordion solo

Richard Strauss Three songs for soprano and strings

Sergey Berinsky String quartet No.3

Performed: Natalia Lytvynova violin, Leonid Piskun violin, Iya Komarova viola, Sergey Scholz cello

and Sergey Laptev flute, Natalia Yutesh soprano, Gennadiy Komarov accordion

Small Hall of Odessa Philharmony

 

December 20, Monday

10.00 About Art... Tetyana Basanets (Odessa, Ukraine).

Actor's Club

12.00 Accordion Workshop No.1 Pavlo Fedorov (St. Petersburg, Russia)

Great Hall of Odessa State Conservatoire

18.00 Chamber Concert III

Duo Cadence (Odessa, Ukraine)

Olena Yergiyeva violin, Ivan Yergiyev accordion

Program:

Astor Piazzolla, Rodion Schedrin

Actor's Club

 

December 21, Tuesday

12.00 About Music... Mykola Davydov (Kyiv, Ukraine) Trends in the development of contemporary accordion art

13.00 Accordion Workshop No.1 Mykola Davydov (Kyiv, Ukraine)

with the participation of Artem Lysenko

J.S. Bach Chaconne

N. Paganini Caprices

Great Hall of Odessa State Conservatoire

15.00 Session I in Mykolaiv

Volodymyr Murza (Odessa, Ukraine), Pavlo Feniuk (Kyiv, Ukraine)

17.00 About Art ... Tetyana Basanets (Odessa, Ukraine) - Myths and realityof artistic vanguard in 60-70s

Small Hall of Odessa Philharmony

18.00 Chamber Concert III Portrait with the woman and without her

Duo Cadence (Odessa, Ukraine)

Olena Yergiyeva violin, Ivan Yergiyev accordion

Program:

Antonio Vivaldi Sonata No.5

Jonas Tamulionas Per musica and astra

Raul de Smet Nocturne No.2

Bohdan Prech Preamble and toccata

Karmella Tsepkolenko Duel-Duo No.5

Dmitry Schostakovich Two preludes

Marina Shmotova Drawing

Sergey Berinsky L'Amour

Small Hall of Odessa Philharmony

 

December 22, Wednesday

12.00 Accordion Forum II Victor Vlasov (Odessa, Ukraine)

with the participation of Andrey Serkov

S.Gubaidulina De Profundis

Great Hall of Odessa State Conservatoire

15.00 Session II in Illichivsk

Ensemble The Harmonies Of The World (Odessa, Ukraine)

In Program: French Music of the 19 century

C.Frank, C.Saint-Saens, C.Debussy

Performed by: Natalia Lytvynova violin, Leonid Piskun violin, Iya Komarova viola, Sergey Scholz cello

17.00 Accordion Forum III Yury Gurevich (Nizhniy Novgorod, Russia)

In Program: P.Tchaykovsky, D.Milhaud, Y.Gurevich

Small Hall of Odessa Philharmony

 

18.00 Accordion Forum VI Volodymyr Murza (Odessa, Ukraine)

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Sonata ┬-dur, K.570

D.Scarlatti Sonata d-moll | Sonata C-dur

C.Frank Choral fantasy No.3

V.Vlasov Phone conversation

Small Hall of Odessa Philharmony

19.00 Chamber concert IV

Quartet Diaphonia (Nizhniy Novgorod, Russia)

Program: Zh.-B.Loye, K.Baros, E.Scherbakov

Performed by: Eugene Moushkin oboe, Yury Gurevych accordion, Eugene Scherbakov piano, Daria Balashova cello

Small Hall of Odessa Philharmony

 

December 23, Thursday

15.00 Session III in Reni

The Frescos Contemporary Music Ensemble

Program: Vanguard music of early XX c.

I.Stravinsky, A.Schonberg, A.Webern, S.Prokofiev

Performed by: Igor Biely clarinet, Myhaylo Makarov violin, Olga Veselina cello, Ludmyla Samodaieva piano, Vadim Larchikov cello, artistic director

17.00 Accordion Forum V Yury Shyshkin (Rostov-on-Don, Russia)

Program:

Anatoly Kusiakov Seven poems and five interludes Images of the Past

Alfred Schnitke Waltz and polka from the suite Inspector's fairy-tale | Chichikov's Childhood. Bureaucrats from the suite The dead souls

Small Hall of Odessa Philharmony

18.00 Accordion Forum VI Pavlo Feniuk (Kyiv, Ukraine)

Program:

└ntonio Vivaldi Summer by cycle Four seasons

Volodymyr Runchak Portraits of Composers (Shostakovich, Paganin│, Stravinsky)

Olea Schmidt Toccata No.2

Paul Maccone Disco-toccata

Small Hall of Odessa Philharmony

 

December 24, Friday

18.00 Chamber Concert V

Quartet Diaphonia (Nizhny Novgorod, Russia)

Program: Zh.-B.Loye, K.Baros, E.Scherbakov

Performed by: Eugene Moushkin oboe, Yury Gurevich accordion, Eugene Scherbakov piano, Daria Balashova cello

Small Hall of Odessa Philharmony

 

December 5, Saturday

Session IV in Mykolaiv

17.00 Chamber Concert VI Portrait with woman and without her

Duo Cadence (Odessa, Ukraine)

Olena Yergiyeva violin, Ivan Yergiyev accordion

Program:

Antonio Vivaldi Sonata No.5

Jonas Tamulionas Per musica ad astra

Raul de Smet Nocturne No.2

Bohdan Prech Preamble and toccata

Karmella Tsepkolenko Duel-Duo No.5

Dmitry Schostakovich Two preludes

Marina Shmotova Drawing

Sergey Berinsky L'Amour

Small Hall of Odessa Philharmony