Організатор:
Міжнародна громадська організація "Aсоціація Нова Музика", українська секція ISCM (Міжнародне товариство сучасної музики), президент Кармелла Цепколенко
Фінансування:
Міжнародний Фонд "Відродження" (програма "Культурні зв'язки")
Фонди-учасники:
Інститут відкритого суспільства - Вірменія
Інститут відкритого суспільства - Азербайджан
Сорос фундація - Молдова
Інститут відкритого суспільства - Новосибірськ (Росія)
Інститут відкритого суспільства - Чеська Республіка
Імпровізація - унікальний за своїм змістом та дуже важливий вид мистецтва, незалежно від артистичного стилю та спрямованості. Можливо, вона більше ніж інші жанри сприяє розвитку творчого потенціалу та самореалізації митця. Характерна риса цього жанру - повна відсутність самодостатності творця, тому що успіх імпровізаційного перформансу безпосередньо залежить від стану аудиторії та від здібності виконавця відчувати та відтворювати ситуацію звуками, жестами та рухами тут та тепер. В той же час виконавець та слухачі стають частинами одного спорідненого організму, вони спілкуються та формують своєрідну емоційну атмосферу, яка відтворює не тільки експресивний стан виконавця, але й сильні емоційні почуття аудиторії.
Цей проект презентує Другий фестиваль імпровізаційних видів мистецтв і є логічним продовженням першої спроби підтримати імпровізацію, що була зроблена в 1999 році. Мета нашого проекту полягає у підтримці та розвитку імпровізаційного мистецтва, у його популяризації серед творчих зацікавлених людей, встановленні творчих контактів та сприянні обміну досвідом на національному та міжнародному рівні. Програма фестивалю передбачає створення особливого відкритого творчого простору, в якому виконавці та усі зацікавлені знаходитимуться впродовж п'яти фестивальних днів.
Другий фестиваль приділяв більше уваги саме навчальному аспекту. Тому разом із концертами та виступами, видатні виконавці проводили навчальні творчі майстерні для українських студентів
На фестивалі були представлені музичні та театральні творчі колективи з 8 країн (Молдова, Азербайджан, Україна, Франція, Вірменія, Росія, Чехія та Татарстан). Цього року фестиваль розширив межі своєї географії. Так, вперше в Одеському фестивалі брали участь колективи з Азербайджану. В рамках другого фестивалю "Мистецтво імпровізації в сучасному світі" була представлена виставка живопису Сергія Савченка (Одеса, Україна) під назвою "Мотиви імпресій".
Програма кожного дня фестивалю була насичена та супроводжувалася майстернями фантазій, трьома концертами, які мали спільну назву Гра. Загальна кількість концертів - 12. Кожен фестивальний день закінчувався джем сейшном, де музиканти та актори демонстрували свою майстерність. Вони не змагалися, а були водночас на сцені та разом творили єдиний перформанс.
Програма здійснювалася дуже чітко та мала індивідуальну концепцію.
Перший день (17 квітня, вівторок). Пріоритет було надано струнним музичним інструментам. Глядачам було запропоновано концерт ансамблів Гармонії світу (Україна) з програмою "Четверо для ностальгії" та ансамбль SoNoR (Азербайджан). Одеському слухачеві була надана можливість оцінити синтез фольклорної та європейської академічної культури.
Групою CORPUS (Україна-Франція) було представлено відео-танцювальний перформанс та музичні імпровізації. Це була світова прем'єра проекту: дослідження "корпускулярності" пластичної будови звуку. Програму першого дня фестивалю завершив джем сейшн, в якому демонстрували свою майстерність гітарист та перкуссіонист Ерік Грійо (Франція) та гітарист Юрій Ваннік (Україна).
Другий день (18 квітня, середа) почався з Майстерні фантазії, яку представив композитор та піаніст Роман Столяр (Росія, Новосибірськ), який вже вдруге бере участь у фестивалі імпровізаційних видів мистецтв Слід зазначити, що активну участь у фортепіанній імпровізації брали студенти музичних закладів. Концертну програму розпочав дует з Росії Alter Ego; надалі свою роботу представив театр сучасного танцю з Татарстану. на музику видатного сучасного композитора Рашида Калімулліна. Виступ цікавого дуету Ірени та Войти Хавлових з Чехії мав успіх у публіки. Разом з Зульфією Асадулліною вони розпочали джем сейшн другого дня фестивалю. Аудиторія гідно оцінила прекрасне тріо віолончелей, яке було підсилено імпровізацією Романа Столяра. На цьому виступі вже явно реалізувалася основна мета проекту - аудиторія приєдналася до учасників. Відбулося поєднання сприймання живопису, представленого на стіні концертного залу та музикантами. Мистецтво живопису поєдналось з музичним мистецтвом.
Третій день (19 квітня, четвер). Музичний дует "Хавлови" (Чехія) проводив майстерню фантазії 2. На протязі двох годин музиканти представили програму, яка умовно складалася з трьох частин. Перша частина познайомила глядачів та слухачів з фільмом про творчість дуету. У другій частині було показано анімаційний фільм, до якого композитор В.Хавлов написав саунд-трек. Третю частину склала демонстрація уривку з фільму, який було знято під час відвідання Індії. Враження від поїздки було настільки сильним, що В.Хавлов виступив як композитор, продюсер та оператор цього фільму.
Цього дня програму продовжив концерт дуету з Росії Shanti, до якого увійшли Олена Сілантьєва (вокал) та Роман Столяр (фортепіано). Були виконані Пісні пори року (на вірші англійського поета Вільяма Блейка). Джазова імпровізація продовжила програму цього вечора. Коли залунали джазові імпровізації групи Бакустік Джаз (Азербайджан), які супроводжував чудовий вокал Анара Тагі-заде, гра на фортепіано Салмана Камбарова та нагарі Елдара Кафарова створив теплу неформальну атмосферу того вечора. Постійний учасник "Міжнародного фестивалю імпровізаційних видів мистецтв" піаніст Юрій Кузнєцов (Україна) продовжив джазові імпровізації. Таким чином наступний Джем-сейшн пройшов під знаком фортепіанного та вокального перформансу, якому допомагала вся аудиторія своїм емоційним настроєм.
Четвертий день (20 квітня, п'ятниця). Останній день розпочався майстернею фантазії 3, яку проводив молодий професійний театр з Росії Vampiter, на якому були присутніми як пересічні слухачі так і студенти музичних закладів. Вечірній концерт розпочало тріо Shell, продовжував камерний балет Арбор з Молдови під керівництвом Валентини Вареневой та закінчили Гру театр танцю з Росії Vampiter. В останнім джем сейшні брали участь всі учасники. Камерна сцена Будинку актора була не тільки творчою лабораторією для музикантів та акторів, але й стала чим-то важливим, особливим для всіх.
Всі дні зала була наповнена молоддю, та фахівцями різних напрямків мистецтва. Спеціально на фестиваль приїхав художник з Італії Фабріціо Спінеллі, щоб зробити замальовки цього проекту.
16 квітня (понеділок)
Прибуття учасників фестивалю
17 квітня (вівторок)
15.00 МАЙСТЕРНЯ ФАНТАЗІЇ 1
Лекція: Джаз 90-х років у Азербайджані
Ельмір Мірзоєв, Салман Камбаров
16.00 ГРА 1 | Четверо для ностальгії
Ансамбль Гармонії світу (Україна)
Виконавці: Наталя Литвинова скрипка, Леонід Пискун скрипка, Ія Комарова альт, Сергій Шольц віолончель
17.30 ГРА 2
Ансамбль SoNoR (Азербайджан)
Програма:
Мугам Раст Імпровізація
Віктор Єкімовський Прощавай та Вічне повернення
Махур-Хінді Імпровізація
Фарадж Караєв Постлюдія VIII
Виконавці: Нізамі Зейналов кларнет, Фіруз Гусейнов перкусія, Гулага Зейналов тар, Юрій Саюткін фортепіано, Султан Маммадова скрипка
Артистичний директор Ельмір Мірзоєв
19.00 ГРА 3
Група Corpus (Україна-Франція)
Є дослідження "корпускулярності", пластичні будови звуку... (Відео-танцювальний перформанс та музикальні імпровізації)
Виконавці: Уте Кільтер перформер, Ерік Грійо гітара, перкусія, Віктор Маляренко відео
20.00 ДЖЕМ-СЕЙШН 1
Будинок актора
18 квітня (середа)
11.00 МАЙСТЕРНЯ ФАНТАЗІЇ 2
Роман Столяр (Росія) Фортепіанова Імпровізація
17.00 ГРА 4
Дует Alter Ego (Росія) Чи не настав час відпочити від джазу?
Виконують: Андрій Туригін саксофон, Роман Столяр фортепіано
18.00 ГРА 5
Театр сучасного танцю Шлях з міста (Татарстан) "Сон о проросшем рисе" та "Зеркало желаний"
Виконують: Айрат Багаутдзинов, Лілія Багаутдзинова, Гульнара Сіразієва, Айрат Калімуллін, Зульфія Асадулліна
Рашид Калімуллін композитор
19.00 Гра 6
Дует Хавлових (Чехія) Маленьке блакитне ніщо
Виконують: Войцек Хавлов віолончель, перкуссія, Ірена Хавлова віола да гамбо, голос
20.00 ДЖЕМ-СЕЙШН 2
Будинок актора
19 квітня (четвер)
11.00 МАЙСТЕРНЯ ФАНТАЗІЇ 2
проводиться музичним дуетом з Чехії
16.00 ГРА 7
Дует Shanti (Росія)
Програма:
Роман Столяр Пісні пори року (на вірші Вільяма Блейка)
Виконують: Олена Сілантьєва вокал, Роман Столяр фортепіано
17.00 ГРА 8
Джазова імпровізація БакуCтік джаз (Азербайджан)
Програма: Пташка | Навесні | Моя дотепна Зібейда | Магічне коло | Напад Ялі | Рахаб | Схід чи захід?
Виконують: Салман Камбаров фортепіано, Анар Тагі-заде вокал, Елдар Кафаров нагара
18.00 ГРА 9 Джазові імпровізації
Юрій Кузнєцов фортепіано (Україна)
19.00 ДЖЕМ-СЕЙШН 3
Будинок актора
20 квітня (п`ятниця)
11.00 МАЙСТЕРНЯ ФАНТАЗІЇ 3 Танцювальна імпровізація
проводиться театром Vampiter (Росія)
16.00 ГРА 10
Тріо Shell (Вірменія)
Програма:
Арно Бабаджанян Тріо
Михаїл Кокжаєв Усмішка Кармелли
Комітас П`єса (в обробці М.Кокжаева)
Віген Кзартмян Тріо
Михаїл Кокжаєв Блюз
Виконують: Шушан Акопян фортепіано, Катерина Жанполадян віолончель, Ліліт Закарян скрипка
17.30 ГРА 11
Камерний балет Арбор (Молдова)
Програма: Мініатюри. Модерн
Виконавці: Денис Тутунару, Тетяна Ерхан, Лідія Кріанже, Роман Ратеев, Людмила Ращенко, Ольга Караджова, Дарина Тутунару
Режисер Валентина Варенева
19.00 ГРА 12
Театр танцю Vampiter (Росія)
Програма: Дістіх | Без нас | Кімната
Виконують: Катерина Басалаєва, Олександр Андріяшкін, Тетяна Ступіна
20.00 ДЖЕМ-СЕЙШН 4
Будинок актора
21 квітня (субота)
Офіційне закриття, від`їзд учасників
|