ІМПРОВІЗАЦІЙНА КАРУСЕЛЬ
Комплексна акція присвячена розвиткові сучасного імпровізаційного мистецтва
Одеса, Україна, 25-30 червня 2002








 Опис: 

 

Організатор:

Міжнародна громадська організація "Aсоціація Нова Музика", українська секція ISCM (Міжнародне товариство сучасної музики), президент Кармелла Цепколенко

 

Фінансування:

Міжнародний фонд Відродження (за програмою "Культурні зв язки")

 

Фонди учасники:

Інститут Відкритого Суспільства - Азербайджан

Інститут Відкритого Суспільства - Вірменія

Інститут Відкритого Суспільства - Киргизстан

Інститут Відкритого Суспільства - Македонія

Фундація Стефана Баторего - Польща

 

Нема потреби відхиляти той факт, що імпровізація є значущим видом мистецтва незалежно від його стилю. Її важливість, головним чином, визначається тією роллю, яку вона відіграє у розвиткові творчого потенціалу та самореалізації актора. Головна відмінність імпровізації полягає в тому, що її успіх залежить від відгуку та настрою аудиторії, від умов перформансу та нарешті - від спроможності актора відчувати та відібражати події у звуках, жестах та рухах саме тут та саме зараз.

Проте імпровізація все ще виштовхується масовою культурою, тому що вона ніколи не підтримує стереотипів та кліше, на яких ця культура базується.

Імпровізація невірно розуміється непрофесійними акторами, і таким чином, втрачає своє справжнє значення. Багато людей намагаються імпровізувати та інколи вони забувають, що добра імпровізація потребує кращої майстерності, ніж традиційне мистецтво. Вона потребує додаткової освіти, обміну досвідом, самооцінки та віддачі.

Зараз слід не просто надавати підтримку саме імпровізаційному мистецтву, а також сприяти виховній та обмінній діяльності.

Зусилля змінити ситуацію та вирішити проблему були заподіяні під час попередніх заходів (1999 та 2001 роки), коли стало зрозумілим, що техніка перформансу та методи виховання розвинуті недостатньо й спеціальну увагу слід приділити виховному аспектові та сприяти обміну досвідом між акторами.

Цей проект спрямовано на розвиток професійної імпровізації, стимулювання спеціальної освіти та обмін досвідом на національному та міжнародному рівнях.

"Імпровізаційна карусель" - це сполучення перформансів, майстерень, експериментальних ігор у театральній, музичній та пластичній формах імпровізації. До реалізації цього проекту були залучені актори з різних країн Центральної та Східної Європи.

Програма "Імпровізаційної каруселі" передбачала створення відкритого творчого оточення для учасників і глядачів та складалася з трьох під-частин:

1. Авторські перформанси - знайомство з характерними рисами цього напрямку та представлення глядачам імпровізаційної майстерності акторів.

2. "Творчі майстерні фантазії" - автори представляють свої роботи та діляться досвідом використання імпровізаційної техніки.

3. Сесії, ігри (Джем-сейшн) - спорадична спільна імпровізація учасників та глядачів відповідно до запропонованої ідеї.

До програми було включено серію авторських перформансів-ігор, творчих майстерень фантазії, концертів - вистав та джем-сейшн. Слід зазначити, що події акції відбувалися у різних місцях: великій залі Одеської Філармонії, золотій залі Одеського літературного музею. Основна частина акції мала місце у Будинку Актора, де було створено специфічну творчу атмосферу, коли глядачі та актори утворюють єдине ціле. Надзвичайно важливим є той факт, що "Імпровізаційна карусель" реалізовувалася у різних місцях, тому що відвідати подію змогли багато глядачів. Крім того, гості з різних країн отримали приємні враження від відвідання Одеси як дійсно відомого культурного центру України, де існує багато спеціальних майданчиків для успішної реалізації культурних акцій.

Вхід на усі заходи "Імпровізаційної каруселі" був вільним, а буклет з програмкою безкоштовно розповсюджувався усім бажаючим.

Було створено надзвичайну творчу атмосферу для спілкування та обміну думками. Спільна творча ідея об єднала усіх глядачів, музикантів, акторів та перформерів. Всі відкрито спілкувалися та утворили певне арт оточення, яке сприяло підтримці творчої атмосфери, а також самовираженню акторів та викликало сильні емоції у глядачів. Безсумнівно те, що зростає зацікавленість імпровізацією у сучасному світі.

Найвищий професійний рівень майстерності продемонстрували усі учасники, вони з радістю ділилися своїм досвідом. Прикладом творчої співпраці з явився перформанс Таалаї Бейшеєва (Киргистан), у якому брали активну участь учасники з інших країн: Ельдар Кафаров (Азербайджан) та Юрій Ванік (Україна).

Поміж учасників були актори, які приїздять до Одеси вперше, але ж були й давні друзі Асоціації Нова Музика, як наприклад група Бакустік Джаз (Баку, Азербайджан) - Салман Гамбаров, Ельдар Кафаров та Фахраддін Дадашев. Вперше брав участь у заході організованому в Одесі режисер та кінокритик Аяз Салаєв, який прибув також з Азербайджану, він представив дуже цікаву програму-гру. Це була новітня форма перформансу - сполучення кінофільму без слів "Лятіф" (створений у 1930 році) та "живого звуку". Кінофільм супроводжувала жива музика, яку виконувала група Бакустік Джаз. Інтродукція до цієї Гри була зроблена Аязом Салаєвим. Слід зазначити, що це була не проста робота яка колись мала назву "тапер". Це був справжній мистецький витвір, який створювався на очах у публіки "тут та зараз", із включенням імпровізаційної техніки. Додатково, поза програмою було продемонстровано кінофільм режисера Аяза Салаєва "Летуча миша", що з явилося прикладом застосування деяких елементів та техніки імпровізації у кіновиробництві. Крім того, глядачі мали можливість порівняти кіномистецтво минулого та нового століття. То була справжня "карусель" імпровізації.

Last Minute Duo з Польщі - саксофоніст Томаш Дуда (Варшава), Марек Холонєвскі (Краків) - продюсер та композитор - викликали значний інтерес аудиторії, а особливо майстерня, що провів М.Холонєвскі, який репрезентував інтерактивні інструменти та розповів про свою творчу діяльність, про розвиток напрямку електронної музичної композиції у Польщі. Глядачі отримали найновітніші знання стосовно створення музики за допомогою комп ютера та електронного обладнання, яке надає нові можливості творчій імпровізації. Марек Холонєвскі продемонстрував свою роботу "Global mix", котра була створена спільно з 124 композиторами з різних країн.

Окрема увага була приділена виховному аспектові. Молоді музиканти, композитори, а також учні та студенти об єдналися навколо "Творчих майстерень фантазії". Так, учні Одеської спеціальної музичної школи ім. Столярського та Одеської державної консерваторії ім. А.В.Нежданової брали активну участь у майстерні, яку провів молодий композитор з Македонії Соні Петровськи. Він розповів про репертуар ансамблю сучасної музики ALEA (Владімір Костов - скрипаль, Ігор Мітасев - контрабасист, Марія Врскова - піаністка, Александр Стефановски - флейта) та про роль імпровізаційного елемента в техниці композиції, а також про використання фольклорних мотивів у сучасній музиці македонських композиторів. Такі зустрічі, безперечно, сприяють обміну досвідом між представниками молодого покоління творчих професій.

Також слід зазначити, що моноспектакль "iОцарт", представлений театром "iO" (режисер Мікаел Ватінян - Єреван, Вірменія) та актором Сергієм Даніеляном, був сприйнятий публікою особливо тепло.

Вірменська середньовічна музика, яку виконував співак Артур Манукян з Єревану відкрила українській аудиторії маловідомий рівень вокальної культури.

Цікавим є той факт, що участь акторів у Джем-сейшені довела, що діапазон творчої активності не лімітується якимось одним жанром. Артисти імпровізували, вони відчували та відображали ситуацію голосами, рухами та жестами. Шанс проявити свою майстерність було надано під час загального Джем-сейшену кожному, хто бажав її показати. Так, глядачі - декілька студентів Одеської державної консерваторії ім. А.В.Нежданової та флейтист з Санкт-Петербургу були активно залучені до фінальної імпровізаційної Гри. Цей перформанс був зразком сучасної імпровізації, виконаної професійними артистами. Це ще раз довело, що така художня акція має позитивний вплив на аудиторію та надає потужного імпульсу розвиткові творчого потенціалу усіх осіб, які беруть участь в подіях такого роду.

Українськими учасниками були одесити: піаністи Юрій Кузнєцов та Тетяна Кравченко, струнний квартет Гармонії світу: Наталія Литвинова та Леонід Піскун - скрипалі, Ія Комарова - альтистка, Сергій Шольц - віолончеліст, Геннадій Комаров - баяніст, Юрій Ванік - гітарист, Кармелла Цепколенко, Світлана Азарова та Юлія Гомельська - композиторки, Александр Жегалов - режисер та директор Художньої галереї, Ірина Січковська - радіо-журналіст (Радіо компанія "Ірина", Одеса, Україна) Олег Владимирський - журналіст та фотокореспондент (газета "Вечерняя Одесса"), Уте Кільтер - перформер, художній критик та тележурналіст (7 телеканал), Валерій Бодилєв - поет та журналіст (газета "Весь мир в кармане").

Представники засобів масової інформації широко висвітлювали події "Імпровізаційної каруселі". Радіо компанія "Iрина" підготувала серію програм з інтерв ю учасників події: продюсером та кінокритиком - Аязом Салаєвим (Азербайджан), продюсером та композитором Мареком Холонєвскім (Польща), актором - Сергієм Даніеляном (Вірменія).

Усі особи, які були залучені до реалізації "Імпровізаційної каруселі", дуже високо оцінили цю акцію як важливу міжнародну подію для професійної кар єри. Вони висловили свій намір і в подальшому брати участь у продовженні цього проекту та побажання зробити таку акцію традиційною.

Отож, з явилися добрі шанси для продовження плідної співпраці та творчих взаємовідносин.

 
 Програма: 

 

 

ВІВТОРОК, 25 червня

19.00 ГРА 1 Схід-захід. Фортепіанові імпровізації.

Салман Гамбаров фортепіано, перкусія (Азербайджан)

Юрій Кузнєцов фортепіано, перкусія (Україна)

Велика зала Одеської філармонії

 

СЕРЕДА, 26 червня

16.00 ГРА 2 Імпровізації

Taaлай Бейшеєв фортепіано (Киргизстан)

У програмі композиції: Експромт, Балада, Джайлоо

17.00 ГРА 3 Вечірній перформанс

Ансамбль сучасної музики Alea (Македонія)

Програма:

Яна Андрєєвска Етюд для фортепіано

Гоге Коларовскі Прелюдія для скрипки та фортепіано

Томе Манчев "DD..." для флейти

Фредерік Остерлінг Дуа Сенсуа для скрипки та флейти

Соні Петровскі Брік-а-брак для скрипки

Світлана Азарова "…для тебе немає альтернативи?" для флейти, фортепіано, скрипки та контрабаса

Виконують: Александар Стефановскі флейта, Марія Врскова фортепіано, Владімір Костов скрипка, Ігор Мітасєв контрабас

18.00 ГРА 4

Артур Манукян вокал (Вірменія)

Вірменська середньовічна духовна музика

Будинок Актора

 

ЧЕТВЕР, 27 червня

16.00 МАЙСТЕРНЯ - ФАНТАЗІЯ 1

Салман Гамбаров (Азербайджан)

17.00 ГРА 5 Камерний концерт

Ансамбль сучасної музики Гармонії світу (Україна)

Програма:

Антон Брукнер Струнний квартет

Франц Шуберт Тріо для 2-х скрипок та віолончелі

Міхаїл Броннер Садок снів для баяна та віолончелі

Ганна Гаврилець Ремінісценції для квартету

Ерік Саті Джек у коробці балетна музика для струнного квартету

Астор Пьяццолла Велике танго для альта и баяна

Арво Пярт Псалм для струнного квартету

Альберто Хінастера Перший квартет (українська прем`єра)

Виконують: Геннадій Комаров баян, Наталія Литвинова скрипка, Леонід Піскун скрипка, Ія Комарова альт, Сергій Шольц віолончель, художній керівник

19.00 ГРА 6 Інтерактивний перформанс

Марек Холонєвскі (Краків, Польща)

Програма: Блискавка | Одеський тунель | Зона темряви та світла | Звички останньої хвилини | Ти береш те, що ти бачиш | Безперервний рух

Виконують: Last Minute Duo (Краків, Польща)

Томаш Дуда саксофон, Марек Холонєвскі інтерактивні інструменти

Будинок Актора

 

П'ЯТНИЦЯ, 28 червня

15.30 МАЙСТЕРНЯ - ФАНТАЗІЯ 2

Соні Петровскі Техніка композиції та імпровізаційний елемент (Македонія)

Будинок Актора

17.00 ГРА 7 Соло речиталь

Тетяна Кравченко фортепіано (Україна)

Програма:

Луї-Клод Дакен Кукушка

Йозеф Гайдн Соната до мажор

Фрідерік Шопен Фантазія тв.49

Жан Роже-Дюкас Чотири етюди (№1,4)

Габріель Форе Тема з варіаціями тв.73

Олівьє Мессіан Голубка, Відблиск вітру з циклу Прелюдії тв.8

Ісаак Альбеніс Тріана

Юлія Гомельська Сім дотиків (№6)

Кармелла Цепколенко Із блюзу

Літературний музей

19.00 ГРА 8 Театральний перформанс

Театр iO (Вірменія)

Моноспектакль "іОцарт"

Виконують: Сергій Даніелян актор, Артур Манукян звуко та світлорежисер, Мікаел Ватінян директор

Будинок Актора

 

СУБОТА, 29 червня

17.00 МАЙСТЕРНЯ - ФАНТАЗІЯ 3

Марек Холонєвскі (Краків, Польща)

18.00 ГРА 9

Тріо AUS-3 (Вірменія)

19.00 ГРА 10 Відео перформанс

Сінема та група БакуСтік Джаз (Азербайджан)

Німе кіно "Лятиф" (Аздержкіно 1930 рік, сценарист та режисер Микаїл Мікаїлов)

Вступна промова - Аяз Салаєв, кінокритик, режисер (Азербайджан)

Музичний супровід (жива музика) - БакуСтік Джаз:

Салман Гамбаров фортепіано, Ельдар Кафаров нагара, Фахраддін Дадашев кеманча

20.00 ДЖЕМ-СЕЙШН

Будинок Актора

 

НЕДІЛЯ, 30 червня

Від'їзд учасників

 Учасники: 

 

Інститут Відкритого Суспільства - Азербайджан (Баку)

Салман Гамбаров фортепіано

Ельдар Кафаров нагара

Фахраддин Дадашев кеманча

Аяз Салаєв режисер, голова Держ. кіно архіву, кінокритик

 

 

Інститут Відкритого Суспільства - Вірменія (Єреван)

Театр iO:

Сергій Даніелян актор

Артур Манукян співак, звуко та світлорежисер

Микаел Ватінян директор

 

Тріо AUS-3

 

 

Інститут Відкритого Суспільства - Киргизстан (Бішкек)

Таалай Бейшеєв фортепіано, керівник джаз банду "Aура"

 

 

Інститут Відкритого Суспільства - Македонія (Скопье)

Ансамбль нової музики Alea

Владімір Костов скрипка

Ігор Мітасєв котрабас

Марія Врскова фортепіано

Александар Стефановскі флейта

Соні Петровскі композитор, продюсер

 

 

Фундація Стефана Баторего - Польща (Краків)

Томаш Дуда саксофон

Марек Холонєвскі інтерактивні інструменти, продюсер

 

 

Учасники з України

Юрій Кузнєцов фортепіано

Тетяна Кравченко фортепіано

 

Ансамбль сучасної музики Гармонії світу:

Геннадій Комаров баян

Наталія Литвинова скрипка

Леонід Піскун скрипка

Ія Комарова альт

Сергій Шольц віолончель, художній керівник