| english | пишіть нам | 

 Головна 
 Інформація 
 Члени 
 Діяльність 
 Диски, книги 
 Асоціація НОВА МУЗИКА: 

 

• Президент: Кармелла Цепколенко

• Директор: Олександр Перепелиця

 

Асоціація Нова Музика/АНМ була заснована в Одесі 1995 року. У 1996 році АНМ вступила у Міжнародне товариство сучасної музики/ISCM і стала її повноправним членом - Українською секцією, яка представляє всю Україну.

Ідея створення АНМ виникла під час роботи над першим Міжнародним фестивалем сучасного мистецтва Два дні й дві ночі нової музики/2Д2Н (Одеса, 1995) у фундаторки та художнього директора цього фестивалю української композиторки Кармелли Цепколенко, яка є також засновницею та президентом Міжнародної громадської організації Асоціація Нова Музика.

Головна програмна мета АНМ - розвиток нової музики та нового мистецтва в Україні.

Основним завданням АНМ є всебічна підтримка, композиторів, музикантів, музикознавців, менеджерів культури, всіх митців, які розвивають новаторські напрями сучасної музики та синтетичних видів мистецтва. АНМ, виходячи з ідеалу вільного розвитку мистецтва, не обмежує поняття нової музики стильовими чи ідеологічними рамками.

АНМ досягає своїх цілей через організацію та проведення різноманітних мистецько-культурних імпрез та акцій (фестивалів, конференцій, майстер-класів тощо), здійснення аудіо- та аудіовізуальних записів, випуск компакт-дисків, публікацію нотних видань та іншої друкованої і електронної продукції.

Діяльність АНМ різноманітна та багатопланова. Асоціація безкоштовно здійснює інформаційно-рекламну діяльність, надає послуги менеджменту, сприяє творчій праці та підвищенню майстерності, допомагає встановлювати контакти з колегами та менеджерами, спілкуватися зі світовою музичною громадськістю, виконувати та записувати музику, брати участь у фестивалях та конкурсах, обмінюватися інформацією та творами.

Одним із напрямків діяльності АНМ є організація та проведення різноманітних культурних заходів (міжнародних фестивалів та концертів, конференцій та семінарів, майстер-класів та інших культурних подій/акцій тощо), серед яких найвідоміші: “Теоретичні проблеми сучасного музичного та образотворчого мистецтва - менеджмент фестивалів, концертів, виставок” (1995-1997), “Зустрічі - фестиваль сучасної музики” (1998), “Відкриті майстер-курси” (1995-1999), “Пріма Віста - фестиваль аудіо-візуальних акцій” (1998-1999), “Мандрівна академія музики - організація культурно-просвітницьких пересувних акцій” (1997-2000), “Мистецтво імпровізації в сучасному світі - фестиваль імпровізаційних видів мистецтва” (1999-2003), “Минуле та майбутнє - міжнародний фестиваль форум” (2000-2001), “Інформація та чин - міжнародний музично-інформаційний форум” (2000), “Єднання музикою: міжнародний форум директорів фестивалів та керівників організацій нової музики” (2001-2002), “Академія танцю - фестиваль-майстерня-конференція” (1999-2002).

Безперечно, значним досягненням АНМ у цій сфері діяльності є щорічний Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Два дні й дві ночі нової музики/2Д2Н, який зараховується до важливих музичних подій Європи. Він не імітує будь-який інший фестиваль, його специфіка полягає у сполученні нового змісту та новітньої фестивальної форми. Це - 48-годинна безперервна акція, дві 12-ти годинні музичні доби, що починаються пополудні в п'ятницю та тривають до ранку неділі. Кожна доба фестивалю розбивається на приблизно 12 музичних годин. Його унікальність полягає в тому, що за відносно короткий час перед публікою створюється грандіозна композиція, що захоплює своєю атмосферою як глядачів так і виконавців. Саме через цей фестиваль АНМ привернула увагу фахівців та широких кіл громадськості до сучасної музики, залучила сотні першокласних професійних українських та закордонних митців, композиторів, виконавців та менеджерів. Під час фестивалів Два дні й дві ночі нової музики. Асоціація записала всі твори, а вибрані - увійшли до трьох компакт-дисків (один з яких подвійний).

Поруч з фестивальною діяльністю АНМ приділяє багато уваги збиранню та розповсюдженню інформації про сучасний музичний процес. З цією метою у 2000 році при АНМ було створено перший в Україні Музично-інформаційний центр сучасної музики/МІЦ. Асоціація дістала підтримку на створення та розвиток Музично-інформаційного центру/МІЦ від низки міжнародних фундацій: Про Гельвеція-Україна (Швейцарія), МФ Відродження (Україна) та КультурКонтакт (Австрія). На щорічному конгресі Міжнaродної Асоціації Музично-інформаційних центрів/IAMIC (Брюссель, 2002) відбулася презентація МІЦ, де його було прийнято до кандидатів на вступ у члени цієї організації.

Головні напрямки діяльності МІЦ при АНМ: збирання, обробка, та розповсюдження інформації про Нову музику, комплектування бібліотеки та фонотеки музичними та нотними виданнями тощо. У комп'ютерній дата базі та у бібліотеці АНМ збирається інформація про композиторів, виконавців, диригентів, музичні колективи, які виконують нову музику (понад 400 видань), партитури (понад 1000 штук), компакт диски з записами сучасної музики (фонотека містить понад 900 компакт-дисків). Музиканти та педагоги, студенти та учні, всі зацікавлені новою музикою можуть безкоштовно користуватися фондами Асоціації.

Важливою частиною діяльності АНМ є видання баз даних, каталогів та енциклопедій (як електронних так і паперових) з сучасної української музики. З метою популяризації сучасного українського мистецтва та діяльності АНМ у 1999 році створено вебсторінку Асоціації Нова Музика, яка містить три головні розділи: АНМ, Фестиваль 2Д2Н та МІЦ. У розділі АНМ наведена інформація про членів і діяльність Асоціації, висвітлюються художні події, акції, започатковані Асоціацією та ін. Інформація про всі випуски фестивалю 2D2N, програми, списки учасників, фото та ін., подається у розділі фестиваль 2Д2Н. Про композиторів та виконавців нової музики (фото, біографії та повні списки творів - українською та англійською мовами) можна дізнатися у розділі МІЦ та прослухати окремі твори (формат MP3).

З метою розповсюдження власного досвіду у сфері культурного менеджменту та просвіти на сайті Асоціації розміщено електронний варіант нового методичного посібника “Художні ігри” (1990), який базується на концепції розвитку нового мистецтва.

З 2000 року АНМ видає Інтернет-часопис “Musica Ukrainica”, де англійською та українською мовами розміщені статті та дослідницькі матеріали відомих українських та іноземних музикознавців, музикантів, композиторів, журналістів і менеджерів культури.

Вперше в Україні у 2001 році АНМ видано CD-ROM “Нова музика України - композитори, твори, виконавці: мультимедійна база даних” (Інтернет версія). До цього CD-ROMу увійшла інформація стосовно 24 українських композиторів: фото, біографії, повні списки творів, адреси (українською й анґлійською мовами), а також по 3-5 записів творів кожного представленого композитора, всього 12 годин музики (57 вибраних творів у форматі МР3). Крім того, наведена інформація про виконавців нової музики (понад 50 музикантів та музичних колективів).

У 2003 році АНМ видано подвійний CD-ROM “Одвертості таїни” - мультимедійна база даних українських композиторок (текстова, аудіо-візуальна інформація: композиторки, твори та виконавці). До CD-ROMу увійшла інформація стосовно 12 українських композиторок (фото, біографії, повні списки творів, адреси (українською й анґлійською мовами) та 22 години музики (111 творів у форматі МР3). У цьому CD-ROMі також наведена інформація про виконавців нової музики (понад 70 музикантів та музичних колективів).

АНМ здійснює підготовку та видання друкованих матеріалів (журнали, фестивальні буклети, довідники). У 2002 році видано довідник “Сучасні композитори України”, де вперше в Україні англійською та українською мовами наведено біографічну інформацію та повні списки музичних творів 33 українських митців, діяльність яких пов'язана з сучасною українською музикою.

За 10 років діяльності Асоціацією Нова Музика підготовлено та видано 9 компакт-дисків сучасної музики та 2 CD-ROMи, довідник сучасних композиторів та понад 70 буклетів.

Поруч з лідером АНМ Кармеллою Цепколенко, активно працюють в регіонах України члени Асоціації:

у Києві - композитори: Володимир Рунчак, Людмила Юріна, Сергій Зажитько, Алла Загайкевич, Вікторія Польова, Святослав Луньов, Сергій Пілютіков; Національний ансамбль солістів Київська камерата під орудою Валерія Матюхіна, піаністка Тетяна Андрієвська-Боденчук, камерний оркестр Archi (художній керівник та дириґент Ігор Андрієвський); музикознавці: Тамара Невінчана, Олена Зінкевич, Леся Олійник, Вікторія Муратова, Наталія Куляєва, Наталія Степаненко;

у Львові - композитор та піаніст Олександр Козаренко, скрипалька Лідія Шутко, композиторка Богдана Фроляк;

у Харкові – композитор Олександр Щетинський;

в Одесі - композитори: Світлана Азарова, Володимир Буланов, Юлія Гомельська, Людмила Самодаєва, Альона Томльонова, музикознавці Юрій Семенов та Олександр Ровенко, композитор та віолончеліст Вадім Ларчіков (ансамбль сучасної музики Фрески), баяніст Іван Єргієв та скрипалька Олена Єргієва (дует Каданс), струнний квартет Гармонії світу (художній керівник, віолончеліст Сергій Шольц), піаністка Тетяна Кравченко, Дуо віолончелліссімо, камерний оркестр Одеської філармонії під орудою Ігора Шаврука та багато інших.

Члени АНМ беруть участь у концертах та конкурсах, які відбуваються по всьому світові (Австрії, Бельгії, Великій Британії, Ірландії, Італії, Китаї, Литві, Люксембурзі, Мексиці, Молдові, Монголії, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, Румунії, США, Фінляндії, Франції, Швейцарії та Японії), де вони презентують українське мистецтво, а також здобувають корисний досвід. Нові запрошення та лауреатські звання підтверджують значні успіхи українських музикантів та композиторів: Іван Єргієв – Заслужений артист України (2002), лауреат Першої премії Міжнародного конкурсу солістів-акордеоністів у Клінгенталі (Німеччина) та Grand Prix Міжнародного конкурсу у Франції, Кармелла Цепколенко - Лауреатка Премії ім. Б.Лятошинського Міністерства культури та мистецтв України (2001); Олександр Перепелиця - Лауреат 2-го Міжнародного мистецького конкурсу “Срібний Дзвін” (Ужгород, Україна, 2001); Юлія Гомельська - Лауреатка Першої премії 2-го міжнародного конкурсу композиторів (Комінс, Бельгія, 2003) та ін.

АНМ представляє Україну на міжнародних фестивалях, симпозіумах та конференціях. Найбільш значна з цих подій - фестиваль “World Music Days” (“Дні світової музики”), який щорічнопроводить ISCM. Свої твори на цьому фестивалі представляли члени Асоціації композитори Л.Юріна (Яси, 1999), Ю.Гомельська (Люксембург, 2000; Гонґ-Конґ, 2002), К.Цепколенко (Бухарест, 1999; Йокогама, 2001). Як президент АНМ та Головний делегат Української секції ISCM К.Цепколенко бере участь у Генеральних асамблеях та щорічних фестивалях “World Music Days” (“Дні світової музики”) з 1997 року.

Завдяки діяльності АНМ поширюються процеси творчого взаємообміну: українські музиканти виконують твори композиторів інших країн, а іноземні - сучасних українських композиторів.

Асоціація довела свою прогресивну спрямованість та компетентність в умовах ринкової економіки. АНМ має великий досвід у сфері практичного менеджменту. У співробітництві з Асоціацією КультурКонтакт (Австрія), проектом Гармонія (США), Інститутом Відкритого суспільства (Угорщина, Будапешт) за мережевими програмами “Культурні зв'язки”, “Мистецькі зв'язки”, “Looking inside”, програмою APEXchanges (Нідерланди), Європейською Культурною фундацією (Амстердам, Нідерланди) та іншими Асоціація здійснює тренінги для менеджерів культури (1999 рік, 3-х тижневе стажування та тренінг при АНМ менеджера з Монголії Бадамхорол Самдандамба, зараз - директор Монгольського фестивалю “Стукіт копит”, стажування при АНМ менеджера Вірменського симфонічного оркестру Нарека Товмасяна (2002); а також надсилає членів АНМ на стажування та тренінги: участь композиторки Кармелли Цепколенко у 3-х тижневій Європейській Літній Академії з культури та менеджменту (Зальцбург, 1999) та у півторамісячній програмі “Мистецькі зв'язки” (Нью-Йорк, 1996), участь композитора Вадима Ларчікова у півторамісячній програмі “Мистецькі зв'язки” (Нью-Йорк, 1997) та 3-х тижневе стажування за програмою “Looking inside” у Чехії (2003); 3-х тижневе стажування за програмою “Looking inside” віолончелістки Ольги Вєсєліної у Литовському Міжнародному товаристві сучасної музики (2003); 3-х тижневе стажування менеджера Олександра Д.Перепелиці за програмою “Громадські зв'язки” (проект “Гармонія”) в Інституті тренінгу та розвитку (Емерст, Массачусетс, США, 2003); 9-ти місячне стажування музикознавця Юрія Семенова за стипендією A.Onassis the Public Benefit Foundation (Афіни, Греція, 2002) та 3-х місячне стажування у фонді П.Захера (Базель, Швейцарія, 2004); 6-ти місячне стажування композиторки Світлани Азарової за стипендіальною програмою Міністерства культури Республіки Польща “Gaude Polonia” (Варшава, Польща, 2003) та 6-ти тижневий тренінг з композиції при Дрезденському центрі музики/DZzM (Дрезден, Німеччина, 2003-2004); 6-ти тижневий тренінг баяніста Олексія Тітова з акордеона при Дрезденському центрі музики/DZzM (Дрезден, Німеччина, 2003-2004); 6-ти тижневий тренінг піаніста Олександра Перепелиці з фортепіано при Дрезденському центрі музики/DZzM (Дрезден, Німеччина, 2003-2004) та інші.

АНМ відіграє роль консультанта з питань менеджменту культури для інших країн. Прикладом такої допомоги є перший у Монголії фестиваль нової та традиційної музики “Стукіт копит” (1999), на який АНМ також організувала подорож українських музикантів та менеджерів. Модель менеджмента, розроблена на фестивалі 2Д2Н успішно працює у багатьох країнах: Монголія - фестиваль нової та традиційної музики “Стукіт копит” (1999-2004), Киргизстан - фестиваль “Золота шовково-звукова доріжка” (2000, 2001), В'єтнам - фестиваль “Тріск бамбука” (2000-2003) та інші.

У 2004 році АНМ успішно провела 10-й фестиваль 2Д2Н та ще декілька міжнародних акцій, присвячених арт менеджменту, сучасному мистецтву музичної імпровізації, а також новітнім формам пластичного перформансу.

Діяльність АНМ та реалізація всіх вищеперелічених заходів відбуваються завдяки унікальному досвіду довготривалої співпраці Асоціації з багатьма інституціями, серед яких:

Міжнародний Фонд Відродження (Україна), Міністерство культури і мистецтв України, Австрійська амбасада, Культурний форум Київ та КультурКонтакт (Австрія), Британська Рада, Грецька культурна фундація та Грецьке консульство в Одесі, фонд Ґаудеамус, Європейська культурна фундація (Нідерланди), Ґете-Інститут Київ, фундація Ернста фон Сіменса (Німеччина), Французький інститут - Французький культурний центр в Україні та асоціація AFAA (Франція), фонд Про Гельвеція та Швейцарська культурна програма в Україні (Швейцарія), Шведський інститут та багато інших.

Початок нового тисячоліття позначив новий рівень діяльності АНМ.

Завдяки ініціативам членів Асоціації та зростанню співпраці з міжнародними інституціями відкриваються нові можливості партнерської взаємодії для втілення творчих ідей та нових проектів.